Pokud jsi někdy šel hledat kešku jen podle bodu na mapě, možná sis říkal „ehm... tady má být co?“ A pak ti došlo – nečetl jsi listing. Listing je totiž jako jídelní lístek v restauraci. Buď se do něj ponoříš a víš, co si dát, nebo házíš šipku do neznáma a končíš s tlačenkou s cibulí. V geocachingu ti tenhle virtuální dokument často řekne všechno – kde hledat, jak hledat, na co si dát pozor a proč to vlastně děláš.
Tak se na to vrhněme – neformálně, s nadsázkou a hlavně tak, aby ti už nikdy neušla žádná důležitá informace.
Listing je první stránka, kterou otevřeš, když tě zaujme nějaká keš. A je to taky místo, kde často začíná celý geocachingový příběh. Co všechno tam najdeš?
Na konci listingu často najdeš Hint – nápovědu, která bývá zašifrovaná (ROT13). Klikem ji odhalíš – ale pozor! Je to jako spoiler v seriálu. Použij ho jen, když už fakt nevíš kudy kam. Jinak si zkazíš radost z nalezení „po svém“.
Hint může znít třeba:
Možná jsi narazil na keš, která má v listingu barevné boxíky, stylové ikonky, GIFy nebo tabulky jak z vesmírného řídicího centra. To není magie – to je HTML. A jak to dělají? Používají tzv. listing generátory. Ty umožňují tvořit krásně strukturované a přehledné listingy bez nutnosti umět kódovat.
Ale pozor – Groundspeak nedovoluje reklamu v listingu. Takže žádné "kup si pizzu u Pepy naproti keši" do textu nepatří. U eventů obzvlášť.
Každý hráč s prémiovým účtem může udělovat body oblíbenosti. Čím víc modrých srdíček, tím větší pravděpodobnost, že keš stojí za to. Ale pozor – důležitější než počet bodů je poměr bodů k počtu nálezů. Nová keš může mít třeba 10 návštěv a 7 FPček. To je hodně dobré znamení!
Pod listingem najdeš logy ostatních hráčů. A to je zlato. Dozvíš se:
Některé keše nemají žádný příběh, jen "Keš je u lavičky. Hodně štěstí." A to je OK. Ale jiné listingy ti vyprávějí legendu o rytíři, který ukryl poklad, nebo tě vyšlou po stopách šíleného vědce. Listing je prostor pro fantazii. Je to místo, kde owner dává keši duši.
Když víš, co číst a kde to hledat, listing ti pomůže:
Takže příště, až klikneš na keš, nepřeskakuj listing. Vždycky se tam něco schovává. Možná příběh. Možná nápověda. Možná jen to modré srdíčko, které ti řekne – tohle bude stát za to.
Chceš víc tipů, jak vytěžit z geocachingu maximum? Sleduj náš blog nebo sociální sítě Facebook a Instagram – přinášíme tipy, triky a geozážitky každý týden!
Máš ty sám tip na krásný listing? Dej nám vědět – rádi ho představíme v dalším článku!